Sebastian Blomqvist JohansenTel: 51271157 / Mobil: 51271157
Træner
Mads KraghTel: / Mobil: 61783534
Bk. Viktoria
Spillested
Fælledparken
Blå
Blå
Hvid
Assistenttræner
Anders Nilsson-JespersenTel: / Mobil: 60918227
Målmandstræner
Jens Christian ReventlovTel: 61624864 / Mobil: 20114899
Årgangsansvarlig
Claus HolbeckTel: / Mobil: 5160 7176
FA 2000 2
Spillested
Jens Jessens Vej
Blå
Blå
Blå
Træner
Steffen DamTel: / Mobil: 2191 9919
Assistenttræner
Ramzi Saad Elias GaggiTel: / Mobil: 61121303
Cheftræner
Kristian JensenTel: / Mobil: 23351429
FB
Spillested
Frederiksberg IP, kunst
Gul/Sort
Sort
Sort
Holdleder
Jon CavagnaroTel: / Mobil: 23276596
Assistenttræner
Michael StoksbjergTel: / Mobil: 22572818
Målmandstræner
Mads Ahrenkiel PetersenTel: / Mobil: 28701612
Fysioterapeut
Rasmus Munch HansenTel: / Mobil: 27123729
Cheftræner
Christian Meinertz JensenTel: / Mobil: 21639896
Fremad Valby
Spillested
Valby Idrætspark
Rød
Hvid
Holdleder
Claus RasmussenTel: / Mobil: 40136466
Træner
Kenni Kildeskov OlsenTel: / Mobil: 22231934
Træner
Anders JochumsenTel: / Mobil: 22231920
Assistenttræner
Ole RasmussenTel: / Mobil:
GVI
Spillested
GVI. Nymosen
Blå/Hvid
Blå
Blå
Holdleder
Jesper SørensenTel: / Mobil: 2969 4851
Holdleder
Poul BondeTel: 2336 1935 / Mobil: 2336 1935
Holdleder
Emil Alexander Sønderby HolstTel: / Mobil: 22993113
Assistenttræner
Lasse G. MadsenTel: 47173154 / Mobil: 53553154
Cheftræner
Søren FjortingTel: / Mobil: 40621010
Husum Bk.
Spillested
Husumparken
Blå/Hvid
Hvid
Blå
Holdleder
Peter Thyrre JensenTel: / Mobil: 20834995
Holdleder
Stina FrigaardTel: / Mobil: 31402135
Assistenttræner
Nicklas HolkTel: 44846500 / Mobil: 27829893
Cheftræner
Daniel Bardrum OlsenTel: / Mobil: 25675165
Hvidovre IF 2
Spillested
Hvidovre IF's baner
Rød
Blå
Hvid
Holdleder
Mette Friis-HansenTel: / Mobil: 4220 1699
Træner
Jakob HalvorsenTel: / Mobil: 2495 4518
Assistenttræner
Håkon Magnus Langbo HolmTel: / Mobil: 21180139
Målmandstræner
Emil JensenTel: / Mobil: 91250419
Fysioterapeut
Henrik LarsenTel: / Mobil: 4092 9916
Fysioterapeut
Magnus Kyllesbech Rejnhardt AndersenTel: / Mobil: 22767126
Cheftræner
Mogens BruunTel: / Mobil: 28157 437
Årgangsansvarlig
Bjørn RasmussenTel: / Mobil: 3160 1893
KFUM
Spillested
Emdrupparken
Hvid
Blå
Blå
Holdleder
Donald Mørch NielsenTel: 31766466 / Mobil: 31766466
Assistenttræner
Jørgen RønningTel: 35 83 05 25 / Mobil: 20458158
Assistenttræner
Anders HornbækTel: 44 44 69 89 / Mobil: 31199349
Assistenttræner
Jan StrømTel: / Mobil: 23402285
Assistenttræner
Sebastian Rønning KoldTel: / Mobil: 20779291
Kampklar assistent
Sarah Trap ChristiansenTel: 29630739 / Mobil: 29630739
Kampklar assistent
Malene Elm PedersenTel: / Mobil: 60741086
Cheftræner
Thomas LindhardtTel: / Mobil: 21278885
NB Bornholm
Spillested
Nexø Stadion
Gul
Blå
Gul
Holdleder
Magnus BorbyTel: / Mobil: 29652030
Træner
Claudi EspersenTel: / Mobil: 28493413
Assistenttræner
Alon ChavivTel: / Mobil: 31316468
Målmandstræner
Maciej ReszkisTel: / Mobil:
Fysioterapeut
Michael HågensenTel: 23354916 / Mobil: 23354916
PI Fodbold
Spillested
Valby Idrætspark
Grøn/Hvid
Holdleder
Simon PerssonTel: 31431582 / Mobil: 31431582
Træner
Noreddine AmadidTel: / Mobil: 26424139
Assistenttræner
Samir KaradzaTel: / Mobil: 28 55 21 72
Skovshoved IF
Spillested
Skovshoved I P
Blå
Blå
Blå
Holdleder
Morten AgerbækTel: / Mobil: 24426465
Holdleder
Henriette ØeTel: / Mobil: 31651425
Sportschef
Tom GudmandsenTel: / Mobil: 40753131
Assistenttræner
Simon BræmerTel: / Mobil: 26131934
Assistenttræner
Jonathan NielsenTel: / Mobil: 60165616
Målmandstræner
Stig PetersenTel: / Mobil: 60139026
Cheftræner
Peter GustavsenTel: / Mobil: 30540602
Union
Spillested
Genforeningspladsen
Rød
Hvid
Rød
Holdleder
John LyngeTel: / Mobil: 23845573
Sportschef
Mads AndersenTel: / Mobil: 25288224
Assistenttræner
Jackie Holbek ChristensenTel: / Mobil: 22929395
Cheftræner
Dennis NordenbølTel: / Mobil:
Vigerslev Bk.
Spillested
Valby Idrætspark
Grøn
Hvid
Hvid
Holdleder
Alexander Erichsen MauTel: / Mobil: 50556467
Træner
Christian NürnbergTel: / Mobil: 60737423
Assistenttræner
Anders Schøn ChristiansenTel: 24784967 / Mobil: 24784967
Assistenttræner
Khanh HoangTel: / Mobil: 22375028
Cheftræner
Niels Hein NielsenTel: / Mobil: 53862090
Spørgsmål omkring denne række skal rettes til DBU København på mail eller på tlf: 3927 7144
Oprykning:
Nr. 1 rykker op.
Nr. 2 deltager i et kvalifikationsspil sammen med de to nr. 2 i DBU Sjællands bedste række, hvor kun vinderen rykker op i Danmarksserien.
Nedrykning: Nr. 12,13 og 14 rykker ned.
1. hold fra DBU København-klubber rykker ned i Serie 1, pulje 1
2. hold fra DBU København-klubber (Hvidovre 2, FA 2000 2) rykker ned i Serie 1, pulje 2.
NB Bornholm vil i givet fald rykke ned i DBU Bornholms bedste række
Nedrykningen forøges med det antal DBU København-klubber, der rykker ned fra Danmarksserien efter 2024 forår.
Nedrykningen reduceres med 1 hold i tilfælde, at det bliver nr. 2 fra Københavnsserien, der vinder kvalifikationsspillet og rykker i Danmarksserien.
Nedrykningen reduceres med 1 hold i tilfælde af, at vinderen af DBU Bornholms bedste række ikke kan eller ikke ønsker at deltage i Københavnsserien 2024/25 jf. Turneringsreglementets § 11.14 f.
Efter lodtrækning afvikles Kvalifikationsspillet afvikles således:
Onsdag den 19. juni 2024 kl. 19.00
Københavnerserien nummer 2 - Sjællandsserien pulje 1, nummer 2
Lørdag den 22. juni 2024 kl. 14.00
Sjællandsserien pulje 2 nummer 2 - Københavnerserien nummer 2
Tirsdag den 25. juni 2024 kl. 19.00
Sjællandsserien pulje 1 nummer 2 - Sjællandsserien pulje 2, nummer 2
Oprykning:
Nr. 1 rykker op.
Nr. 2 deltager i et kvalifikationsspil sammen med de to nr. 2 i DBU Sjællands bedste række, hvor kun vinderen rykker op i Danmarksserien.
Nedrykning:
Nr. 12,13 og 14 rykker ned.
1. hold fra DBU København-klubber rykker ned i Serie 1, pulje 1
2. hold fra DBU København-klubber (Hvidovre 2, FA 2000 2) rykker ned i Serie 1, pulje 2.
NB Bornholm vil i givet fald rykke ned i DBU Bornholms bedste række
Nedrykningen forøges med det antal DBU København-klubber, der rykker ned fra Danmarksserien efter 2024 forår.
Nedrykningen reduceres med 1 hold i tilfælde, at det bliver nr. 2 fra Københavnsserien, der vinder kvalifikationsspillet og rykker i Danmarksserien.
Nedrykningen reduceres med 1 hold i tilfælde af, at vinderen af DBU Bornholms bedste række ikke kan eller ikke ønsker at deltage i Københavnsserien 2024/25 jf. Turneringsreglementets § 11.14 f.
Efter lodtrækning afvikles Kvalifikationsspillet afvikles således:
Onsdag den 19. juni 2024 kl. 19.00
Københavnerserien nummer 2 - Sjællandsserien pulje 1, nummer 2
Lørdag den 22. juni 2024 kl. 14.00
Sjællandsserien pulje 2 nummer 2 - Københavnerserien nummer 2
Tirsdag den 25. juni 2024 kl. 19.00
Sjællandsserien pulje 1 nummer 2 - Sjællandsserien pulje 2, nummer 2