DBU Jyllands Ungdomspokalturnering
Bestemmelser
Turneringsdeltagere
DBU Jyllands Ungdomspokalturnering udbydes i følgende rækker:
U19 Drenge | U19 Piger (DM) |
U17 Drenge | U17 Piger |
U16 Drenge | U16 Piger (DM) |
U15 Drenge | U15 Piger |
U14 Drenge | U14 Piger |
U13 Drenge | U13 Piger |
Dog kun for klubbens højst rangerende hold indenfor rækken.
Hele reglementet kan læses her.
Bemærk, at fleksibel spilleform, ekstra spiller på banen samt dispensationsspillere ikke gælder i DBU Jyllands pokalturnering.
Halvårsspillere må benyttes dog ikke på øverste niveau i U19 Drenge, U17 Drenge og U15 Drenge, der spiller under DBU i den ordinære turnering samt U19 Drenge Liga 1.
< tilbage til toppen af siden >
Datoplan 2023/24
Bemærk, at kampene gerne må spilles tidligere end programsat eller senere, dog således at der mindst er en uge til næste runde.
U19 Drenge
1. runde - 05.09.23 - 19 Liga 3 hold + 21 Liga 2 hold - 20 kampe
2. runde - 26.09.23 - 20 hold fra 1. runde + 8 Liga 1 hold - 13 kampe - 2 oversiddere
3. runde - 24.10.23 - 15 hold fra 2. runde + 4 Div. hold + 7 Liga hold - 10 kampe - 6 oversiddere
4. runde - 03.12.23 - 16 hold fra 3. runde - 8 kampe
5. runde - 12.03.24 - 8 hold fra 4. runde - 4 kampe
6. runde - 30.04.24 - 4 hold fra 5. runde - 2 kampe
Finale - 04.06.24
U17 Drenge
1. runde - 06.09.23 - 8 Liga 3 hold + 9 Liga 2 hold - 8 kampe - 1 oversidder
2. runde - 27.09.23 - 9 hold fra 1. runde + 5 Liga 1 hold - 6 kampe - 2 oversiddere
3. runde - 25.10.23 - 8 hold fra 2. runde + 4 Div. hold + 9 Liga hold - 9 kampe - 3 oversiddere
4. runde - 03.12.23 - 12 hold fra 3. runde - 4 kampe - 4 oversiddere
5. runde - 13.03.24 - 8 hold fra 4. runde - 4 kampe
6. runde - 01.05.24 - 4 hold fra 5. runde - 2 kampe
Finale - 12.06.24
U16 Drenge
1. runde - 06.09.23 - 5 Liga 4 hold + 15 Liga 3 hold - 10 kampe
2. runde - 27.09.23 - 10 hold fra 1. runde + 17 Liga 2 hold - 13 kampe - 1 oversidder
3. runde - 25.10.23 - 14 hold fra 2. runde + 13 Liga 1 hold - 13 kampe - 1 oversidder
4. runde - 03.12.23 - 14 hold fra 3. runde - 6 kampe - 2 oversiddere
5. runde - 13.03.24 - 8 hold fra 4. runde - 4 kampe
6. runde - 01.05.24 - 4 hold fra 5. runde - 2 kampe
Finale - 12.06.24
U15 Drenge
1. runde - 05.09.23 - 10 Liga 5 hold + 12 Liga 4 hold + 20 Liga 3 hold - 20 kampe - 2 oversiddere
2. runde - 26.09.23 - 22 hold fra 1. runde + 16 Liga 2 hold + 5 Liga 1 hold - 21 kampe - 1 oversidder
3. runde - 24.10.23 - 22 hold fra 2. runde + 9 Liga hold - 15 kampe - 1 oversidder
4. runde - 14.11.23 - 16 hold fra 3. runde - 8 kampe
5. runde - 12.03.24 - 8 hold fra 4. runde - 4 kampe
6. runde - 30.04.24 - 4 hold fra 4. runde - 2 kampe
Finale - 04.06.24
U14 Drenge
1. runde - 07.09.23 - 9 Liga 5 hold + 14 Liga 4 hold + 25 Liga 3 hold - 23 kampe - 2 oversiddere
2. runde - 28.09.23 - 25 hold fra 1. runde + 18 Liga 2 hold + 12 Liga 1 hold - 26 kampe - 3 oversiddere
3. runde - 26.10.23 - 29 hold fra 2. runde - 13 kampe - 3 oversiddere
4. runde - 16.11.23 - 16 hold fra 3. runde - 8 kampe
5. runde - 14.03.24 - 8 hold fra 4. runde - 4 kampe
6. runde - 02.05.24 - 4 hold fra 5. runde - 2 kampe
Finale - 06.06.24
U13 Drenge
1. runde - 06.09.23 - 3 C hold + 4 Liga 5 hold + 4 Liga 4 hold + 14 Liga 3 hold - 12 kampe - 1 oversidder
2. runde - 27.09.23 - 13 hold fra 1. runde + 26 Liga 2 hold - 19 kampe - 1 oversidder
3. runde - 08.11.23 - 20 hold fra 2. runde + 11 Liga 1 hold - 15 kampe - 1 oversidder
4. runde - 26.11.23 - 16 hold fra 3. runde - 8 kampe
5. runde - 20.03.24 - 8 hold fra 4. runde - 4 kampe
6. runde - 01.05.24 - 4. hold fra 5. runde - 2 kampe
Finale - 05.06.24
U19 Piger
1. runde - 06.09.23 - 4 Div. hold + 3 Liga hold - 2 kampe - 3 oversiddere
2. runde - 04.10.23 - 5 hold fra 1. runde - 1 kamp - 3 oversiddere
3. runde - 24.04.24 - 4 hold fra 2. runde - 2 kampe
Finale - 12.06.24
U17 Piger
1. runde - 06.09.23 - 11 Liga 3 hold + 5 Liga 2 hold + 10 Liga 1 hold - 13 kampe
2. runde - 04.10.23 - 13 hold fra 1. runde - 6 kampe - 1 oversidder
3. runde - 15.11.23 - 7 hold fra 2. runde - 3 kampe - 1 oversidder
4. runde - 17.04.24 - 4 hold fra 3. runde - 2 kampe
Finale - 12.06.24
U16 Piger
1. runde - 06.09.23 - 1 disp. hold + 5 Div. hold + 3 Liga hold - 4 kampe - 1 oversidder
2. runde - 04.10.23 - 5 hold fra 1. runde - 1 kamp - 3 oversiddere
3. runde - 24.04.24 - 4 hold fra 2. runde - 2 kampe
Finale - 12.06.24
U15 Piger
1. runde - 05.09.23 - 8 Liga 3 hold + 5 Liga 2 hold - 6 kampe - 1 oversidder
2. runde - 03.10.23 - 7 hold fra 1. runde + 9 Liga 1 - 8 kampe
3. runde - 16.04.24 - 8 hold fra 2. runde - 4 kampe
4. runde - 30.04.24 - 4 hold fra 3. runde - 2 kampe
Finale - 04.06.24
U14 Piger
1. runde - 07.09.23 - 3 Liga 3 hold + 14 Liga 2 hold - 11 kampe
2. runde - 05.10.23 - 11 hold fra 1. runde + 13 Liga 1 hold - 12 kampe
3. runde - 09.11.23 - 12 hold fra 2. runde - 6 kampe
4. runde - 18.04.24 - 6 hold fra 3. runde - 2 kampe - 2 oversiddere
5. runde - 02.05.24 - 4 hold fra 4. runde - 2 kampe
Finale - 06.06.24
U13 Piger
1. runde - 06.09.23 - 1 C hold + 8 Liga 3 hold + 9 Liga 2 hold - 9 kampe
2. runde - 04.10.23 - 9 hold fra 1. runde + 13 Liga 1 hold - 10 kampe - 2 oversidder
3. runde - 08.11.23 - 12 hold fra 2. runde - 6 kampe
4. runde - 17.04.24 - 6 hold fra 3. runde - 2 kampe - 2 oversiddere
5. runde - 01.05.24 - 4 hold fra 4. runde - 2 kampe
Finale - 05.06.24
< tilbage til toppen af siden >
Holdtilmelding 2024/25
Tilmelding til 2024/2025 er åben og tilmeldingsfristen er 4/8-24.
Det er klubbens højest-rangerede hold, der kan deltage.
< tilbage til toppen af siden >
Pokalmestre (klik på + og se oversigt)
Årstal | Klub |
2023/2024 | AGF |
2022/2023 | Viborg FF |
2021/2022 | Viborg FF |
2020/2021 | AC Horsens |
2019/2020 | Silkeborg IF |
2018/2019 | Silkeborg IF |
2017/2018 | Odder IGF |
2016/2017 | FC Midtjylland |
2015/2016 | Randers Freja |
2014/2015 | Silkeborg IF |
2013/2014 | Silkeborg IF |
2012/2013 | AGF/Viby |
2011/2012 | Vejle Boldklub Kolding |
2010/2011 | Kolding FC |
2009 | Jetsmark IF |
2008 (efterår) | Holstebro B |
2008 (forår) | Aalborg B |
2007 | SønderjyskE |
2006 | SUB Sønderborg |
2005 | SUB Sønderborg |
2004 | SUB Sønderborg |
2003 | Ikast FC |
2002 | Erritsø GIF |
2001 | Aabyhøj IF |
2000 | Haderslev FK |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Hobro IK |
2022/2023 | Randers Freja |
2021/2022 | Vejle B |
2020/2021 | FC Midtjylland |
2019/2020 | FC Midtjylland |
2018/2019 | FC Midtjylland |
2017/2018 | FC Midtjylland |
2016/2017 | FK Viborg |
2015/2016 | FC Midtjylland |
2014/2015 | Silkeborg IF |
2013/2014 | Haderslev FK |
2012/2013 | Vejle Boldklub |
2011/2012 | AGF/Viby |
2010/2011 | Aalborg B |
2009 | Thisted FC |
2008 (efterår) | FC Midtjylland |
2008 (forår) | Aalborg B |
2007 | Aalborg B |
2006 | Holstebro B |
2005 | Jetsmark IF |
2004 | Jetsmark IF |
2003 | varde IF |
2002 | SUB Søndeborg |
2001 | Randers Freja |
2000 | Randers Freja |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Vejle B |
2022/2023 | Vejle B |
2021/2022 | Herning Fremad |
2020/2021 | AGF/IF Lyseng |
2019/2020 | Andrup IF |
2018/2019 | VSK Aarhus |
2017/2018 | AGF/IF Lyseng |
2016/2017 | AaB |
2015/2016 | Vejle B |
2014/2015 | Vejle B |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Randers Freja |
2022/2023 | AaB |
2021/2022 | Silkeborg IF |
2020/2021 | Silkeborg IF |
2019/2020 | FC Midtjylland |
2018/2019 | Herning Fremad |
2017/2018 | AGF |
2016/2017 | Horsens fS |
2015/2016 | Randers Freja |
2014/2015 | FK Viborg |
2013/2014 | Herning Fremad |
2012/2013 | Vejle B |
2011/2012 | AGF |
2010/2011 | Esbjerg fB |
2009 | AGF |
2008 (efterår) | AGF |
2008 (forår) | AGF |
2007 | Aalborg B |
2006 | Aalborg B |
2005 | Kolding IF |
2004 | Sædding/Guldager IF |
2003 | Give Fremad |
2002 | Ikast fS |
2001 | Hjørring IF |
2000 | Randers Freja |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Herning Fremad |
2022/2023 | AaB |
2021/2022 | Silkeborg IF |
2020/2021 | AGF |
2019/2020 | Randers Freja |
2018/2019 | Horsens fS |
2017/2018 | AaB |
2016/2017 | Herning Fremad |
2015/2016 | Herning Fremad |
2014/2015 | Horsens fS |
2013/2014 | Randers Freja |
2012/2013 | Randers Freja |
2011/2012 | Herning Fremad |
2010/2011 | Herning Fremad |
2009 | Horsens fS |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Herning Fremad |
2022/2023 | Vejle B |
2021/2022 | AGF |
2020/2021 | AGF |
2019/2020 | Herning Fremad |
2018/2019 | Randers Freja |
2017/2018 | AaB |
2016/2017 | Randers Freja |
2015/2016 | AaB |
2014/2015 | AGF |
2013/2014 | Herning Fremad |
2012/2013 | Aalborg Freja |
2011/2012 | Randers Freja |
2010/2011 | Herning Fremad |
2009 | Randers Freja |
2008 (efterår) | Randers Freja |
2008 (forår) | AaB |
2007 | AaB |
2006 | Holstebro B |
2005 | Kolding IF |
2004 | Esbjerg fB |
2003 | Viby IF |
2002 | Sædding/Guldager IF |
2001 | Ribe BK |
2000 | Vinding SF |
Årstal | Klub |
2023/2024 | AGF |
2015/2016 | Ringkøbing IF |
2014/2015 | Kolding Q |
Årstal | Klub |
2022/2023 | AGF |
2021/2022 | Fortuna Hjørring |
2020/2021 | Fortuna Hjørring |
2019/2020 | Fortuna Hjørring |
2018/2019 | Kolding Q |
2017/2018 | Fortuna Hjørring |
2016/2017 | AaB |
2013/2014 | Skovbakken IK |
2012/2013 | Kolding Q |
2011/2012 | Horsens SIK |
2010/2011 | Kolding Q |
2009 | Team Viborg |
2008 (efterår) | Skovbakken IK |
2008 (forår) | Skovbakken IK |
2007 | Fortuna Hjørring |
2006 | Team Viborg |
2005 | B52/Aalborg |
2004 | Skovbakken IK |
2003 | Team Viborg |
2002 | Varde IF |
2001 | Varde IF |
2000 | Varde IF |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Kolding IF |
2015/2016 | Team Viborg |
2014/2015 | Skovbakken IK |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Vildbjerg SF |
2022/2023 | AGF |
2021/2022 | AGF |
2020/2021 | IF Lyseng |
2019/2020 | Fortuna Hjørring |
2018/2019 | Fortuna Hjørring |
2017/2018 | IF Lyseng |
2016/2017 | Varde IF |
Årstal | Klub |
2023/2024 | AaB |
2022/2023 | RandersQ |
2021/2022 | KoldingQ |
2020/2021 | IF Lyseng |
2019/2020 | IF Lyseng |
2018/2019 | KoldingQ |
2017/2018 | Kolding B |
2016/2017 | IF Lyseng |
2015/2016 | IF Lyseng |
2014/2015 | Varde IF |
2013/2014 | AaB |
2012/2013 | VH08/Aars IK |
2011/2012 | KB/NBSIF |
2010/2011 | Vejle B |
2009 | Fortuna Hjørring |
2008 (efterår) | KB/NBSIF |
2008 (forår) | Fortuna Hjørring |
2007 | Team Viborg |
2006 | Stensballe IK |
2005 | Viborg B67/Kjellrup |
2004 | FC Horsens |
2003 | B52/Aalborg |
2002 | B52/Aalborg |
2001 | BMI/Lyseng |
2000 | Skovbakken IK |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Kolding IF |
2022/2023 | Kolding IF |
2021/2022 | KoldingQ |
2020/2021 | IF Lyseng |
2019/2020 | AaB |
2018/2019 | Vildbjerg SF |
2017/2018 | FC Horsens |
2016/2017 | Kolding B |
2015/2016 | Varde IF |
2014/2015 | Kolding B |
2013/2014 | IF Lyseng |
Årstal | Klub |
2023/2024 | Varde IF |
2022/2023 | Skive IK |
2021/2022 | AaB |
2020/2021 | FC Kolding Nord |
2019/2020 | Silkeborg IF Q |
2018/2019 | FC Thy PIger |
2017/2018 | Haderslev FK |
2016/2017 | Kolding B |
2015/2016 | FC Thy Piger |
2014/2015 | Fortuna Hjørring |
2013/2014 | IF Lyseng |
2012/2013 | Ry SK |
2011/2012 | Varde IF |
2010/2011 | Lemvig GF |
2009 | VH08 Mariagerfjord |
2008 (efterår) | Fortuna Hjørring |
2008 (forår) | FC Mors |
2007 | Kolding B |
2006 | Aars IK |
2005 | Kolding B |
Herresenior (tidligere B) |
|
Årstal | Klub |
2016 | KB 81 Aalborg |
2015 | FC Hornstrup |
2014 | FC Drengene United |
2013 | Nørresundby B |
2012 | Westend United |
2011 | Young Guns Athletics |
2010 | Bjerregrav B |
2009 | Nørresundby B |
2008 (efterår) | tst |
2008 (forår) | Toftlund IF |
2007 | TMG |
2006 | Mols IF |
2005 | FC International Silkeborg |
2004 | Fjerritslev IF |
2003 | IF Lyseng |
2002 | Ulkebøl FK |
2001 | GHRI/Årre/Endrup |
2000 | Nibe B |
Herresenior A |
|
Årstal | Klub |
2007 | Skovbakken IK |
2006 | Ikast KFUM |
2005 | Sønderborg Fremad |
2004 | Skovbakken IK |
2003 | Frederikshavn fI |
2002 | Kolding IF |
2001 | Hirtshals B |
2000 | IHF Aarhus |
Herresenior C |
|
Årstal | Klub |
2002 | Olympia Aarhus |
2001 | Hundelev B |
2000 | Bylderup/Burkal IF |
Kvinder |
|
Årstal | Klub |
2015 | Fredericia KFUM |
2014 | Varde IF |
2013 | BMI |
2012 | Ry SK |
2011 | BMI |
2010 | Horsens SIK |
2009 | BMI |
2008 (efterår) | Fortuna Hjørring |
2008 (forår) | Lemvig GF |
2007 | Fortuna Hjørring |
2006 | Varde IF |
2005 | Vildbjerg SF |
2004 | Kolding IF |
2003 | Christiansbjerg IF |
2002 | Grindsted/Billund |
2001 | Fredericia KFUM |
2000 | Silkeborg KFUM |
< tilbage til toppen af siden >
Økonomi
Der er central dommerafregning i DBU Jyllands Pokalturnering, som opkræves af DBU Jylland på månedsfakturaen - dommerregningen deles mellem klubberne.
Udgifter til transport mellem de spillende klubber deles. Eventuel entré op til kr. 600,00 tilfalder den arrangerende klub. Resten deles 50-50 efter fradrag af ovennævnte udgifter.
Ved kampe på neutral bane (finaler) har værtsklubben krav på dækning af udgifter til opstilling af bane- og omklædningsfaciliteter - dog max. kr. 600,00.
Læs her om økonomien mellem klubberne i forbindelse med pokalkampe (samme regler som ved puljevinderkampe).
Rejseudgifter
Kilometertakst ved alle kampe, udeblivelse, udtrækning m.m. pr. km. max. kr. 8,00.
< tilbage til toppen af siden >