Miraklet i Sydthy: Fra 0 til 80 medlemmer
For få år siden var de ved at give op i Sydthy Boldklub. Der var ingen spillere og ingen penge. Men i sommeren 2024 skete der noget uventet, og nu vælter spillerne ind.
Det var ikke med tårnhøje forventninger, at formanden Poul Erik Mark og de øvrige tilbageværende frivillige i Sydthy Boldklub gav det et skud med at samle nogle aktive spillere i sommeren 2024. De lavede opslag på klubbens platforme med aktiviteten ”Sommerbold”.
Tilslutningen var da også beskeden. Blot to unge gutter dukkede op og endte med at stå og sparke på mål.
Det var dog de helt rette to.
For efter en snak med Poul Erik Mark besluttede de i fællesskab, at de to gutter skulle forsøge at skrabe et hold sammen, for så skulle klubben nok bakke op om dem. Men det krævede en indsats fra de 18-19-årige mænd, og det krævede mindst ti spillere.
- Jeg kendte dem ikke i forvejen, men de kom hurtigt op med nogle navne, som de troede på. De ringede så efter en uges tid, og kunne fortælle, at nu var de 11 spillere, der var klar, siger Poul Erik Mark.
Fakta: 80 spillere i alt
Sydthy Boldklub har inden udgangen af januar registreret 67 spillere i nyeste medlemsoversigt. Siden er altså cirka 13 spillere kommet til.
De fik nøglen til boldrummet og passede sig selv i begyndelsen.
Det blev starten på en vild udvikling, som i dag har mundet ud i fire seniorhold, fordelt på cirka 80 medlemmer.
”Det er næsten ikke til at tro”
De mange nye fodboldben på anlægget glæder i sagens natur Poul Erik Mark, som næsten konstant har været frivillig i Sydthy Boldklub siden 1973.
- Jeg går rundt med hænderne oppe hele tiden. Det er bare lækkert at se så meget aktivitet og færdes med de unge mennesker, lyder det overbevisende fra formanden.
Mandage og onsdage træner kvinderne, mens herrerne slider på græstotterne tirsdage og torsdage. Læg dertil kampe i weekenden.
- Der er fuldt run på næsten alle ugens dage. Det er næsten ikke til at tro, lyder det videre fra formanden.
Formanden er ikke den eneste ihærdige fodboldperson i området. Michael Brandt er træner for begge herrehold. Mens klubledelsen søger efter en permanent trænerløsning til kvindeholdene, står Michael Brandt også for dem.
Flere spillere i vinterhalvåret
Efter den gode begyndelse med 11 spillere voksede spillerantallet støt hen over efteråret. Spillerne var så glade for at mødes om at spille fodbold, at de ønskede at fortsætte inde i hallen i vintermånederne.
- De voksede til 20 spillere i det efterår og ønskede at melde to indehold til. Det var fint, og de kørte selv holdet den vinter, husker Poul Erik Mark.
Da foråret 2025 bankede på, lykkes det formanden at få Michael Brandt til at stå som træner for holdet.
- Han var med på det, hvis de kunne mønstre endnu flere spillere. For det krævede det, var hans erfaring. Med Michael som træner voksede holdet endnu mere i løbet af foråret, og vi kunne tælle 37 spillere op til sommerferien.
Men klubben i det tyndt befolkede område ville mere end det. Nu kendte de jo opskriften på succes. Derfor lavede de lavede opslag på klubbens platforme med aktiviteten ”Sommerbold for kvinder”.
Meget mere end fodbold
For medlemmerne i den nu genrejste fodboldklub er det magtpåliggende at tale om det gode fællesskab. Det er altafgørende for, at bolden nu er et centralt omdrejningspunkt i det sydlige Thy.
FAKTA: Medlemstal
Her er udvalgte nøgletal fra årets medlemsopgørelse:
- Der er nu 184.414 registrerede fodboldspillere i Jylland. Det er 977 færre end i fjor
- I Region 2 (som dækker Midt- og Vestjylland (og altså Sydthy Boldklub)) er der fremgang på samlet 2,2 procent, så der nu er 35.237 fodboldspillere i regionen
- Samlet set er seniorfodbolden i Jylland gået frem, både på herre- og kvindesiden
- 23 procent af medlemmerne i de jyske fodboldklubber er piger/kvinder, mens 77 procent er drenge/herrer
- Læs meget mere om de nye medlemstal her
- Vi forsøger at gøre det interessant med andre ting end blot fodbold. Der har været en del fester og også ture og træningslejre. Vi har været på kanotur, og i Hamburg med Bundesligafodbold på programmet og på oplevelsesture for alle spillerne, siger Poul Erik Mark.
Fire af de unge spillere, for det er unge spillere, der er kommet til, er nu medlemmer i klubbens bestyrelse. Læg dertil at Poul Erik Mark havde to af dem med på DBU Jyllands årsmøde i Aulum i november.
- Jeg forsøger at vise dem fodboldens organisering og give dem noget forståelse i den retning, lyder det fra Poul Erik Mark, der selv har været frivillig i DBU Jylland Region 2’s Seniorgruppe for omkring 15 år siden.
DBU Jylland-repræsentantens bemærkning:
Poul Overgaard, frivillig i over 40 år i Sydmors IF, fodbolddommer, samt medlem af DBU Jylland Region 2’s bestyrelse:
”Det er meget usædvanligt at få gang i så mange unge spillere i vores område.
Den gode historie er jo, at der er et sted for dem at spille. Og det er tankevækkende, at de startede det op uden træner. Det tyder på, at det er lystbetonet for de her unge mennesker. Sydthy Boldklub har givet dem et rum at spille i uden pres, og det har de så kvitteret for ved at tiltrække flere spillere.
Det er altid positivt at få mennesker i området aktiveret. Jeg har faktisk dømt dem et par gange til indefodbold. Det ligner, de har det rigtig sjovt med at spille fodbold sammen. Jeg er sikker på, at der liv i klubhuset, hvilket jo er en vigtig del af det at spille fodbold på breddeniveau.”
Kvinderne slår nu herrerne
”Sommerbold for kvinder” blev hurtigt en lignende succes med nøjagtigt samme opskrift. Det var dog en smule lettere at rulle i gang, da mange af de unge mænd og kvinder kendte hinanden fra området og skolerne.
- Kvinderne er venner af herrespillerne fx fra gymnasiet. Kvindespillerne kom til i sommeren 2025. De fik samme ordning med en nøgle til boldrummet. Efterhånden ville de også mere organiseret fodbold med træning og kamp, og derfor har de nu også to hold med til forårets turnering, forklarer Poul Erik Mark.
På kvindesiden er der nu flere end 40 spillere, faktisk er de blevet lidt flere end herrerne. Mange var stoppet med at spille fodbold tidligere.
Poul Erik Mark glæder sig over den nu blomstrende seniorafdeling, som giver både aktivitet og er et samlingspunkt igen.
Han beretter også med stolthed om 48 deltagere på klubbens generalforsamling i sidste uge.
Alt i alt går det nærmest mirakuløst godt i Sydthy Boldklub efter en stribe vanskelige år.