42 jyske frivillige hyldet i løbet af uge 39
Masser af klubfolk har indstillet gode frivillige til DBU Jyllands tiltag ”Lad os hylde en frivillig hjemme i din klub i uge”. I løbet af uge 39 blev 42 jyske frivillige så hyldet og anerkendt for deres store indsats.

Det vrimler heldigvis med masser af gode, frivillige folk i de jyske fodboldklubber. Og DBU Jyllands Frivillighedsgruppe havde besluttet at hylde en lang række af dem i forbindelse med uge 39, der er officiel frivillighedsuge.
Derfor blev 42 fodboldfrivillige fordelt over hele Jylland overrasket og hyldet med blomster og anerkendende ord af en repræsentant fra DBU Jylland.
De 42 frivillige var alle indstillet af egne klubfolk og efterfølgende udvalgt af Frivillighedsgruppen.
Uden de frivillige var der ingen klubber
Frivillige er kort sagt limen, der holder sammen på hele foreningsfodbolden.
Claus Dall er formand for DBU Jyllands Frivillighedsgruppe. For ham handler tiltaget om anerkendelse af de vigtige frivillige.
- Vi gør det for at anerkende de frivillige i dansk fodbold. Uden dem, ingen klubber. Sværere er det ikke. Det er jo de små ting, der gør store forskelle. Det er en tak i hverdagen, et klap på skulderen. Det kræver så lidt, men det betyder alverden, siger Claus Dall, der udover at være formand for DBU Jyllands Frivillighedsgruppe også er formand i Haderslev Fodboldklub.
Galleri med mange af de frivillige, der blev hyldet i uge 39
Her følger et stort galleri med fotos fra de 42 hyldester af frivillige på jysk grund i løbet af uge 39.