MENU

DBU Jyllands 2016-hold på plads

DBU Jylland har sammensat det hold af frivillige, der i de kommende 12 måneder udgør organisationens mange forskellige udvalg og arbejdsgrupper.

Søren Ernst Lüdeking 2016 
En række af DBU Jyllands udvalg får ny formand i 2016. Bl.a. Uddannelsesudvalget, hvor det i kommende år er Søren Ernst Lüdeking, der sidder for bordenden. 


DBU Jylland har sammensat det hold af frivillige, der i de kommende 12 måneder skal udgøre organisationens mange forskellige udvalg og arbejdsgrupper.

I forhold til 2015 er der sket en række rokeringer på flere af de ”tunge” formandsposter.

Lars Olesen er således ny mand i spidsen for et af DBU Jyllands kerneområder, nemlig DBU Jyllands Ungdomsudvalg. Han afløser Torben Nielsen.

Søren Ernst Lüdeking er udpeget som ny formand for et andet vigtigt område, nemlig Uddannelsesudvalget, hvor han afløser Peter Tornbo. Mette Bach Kjær og Poul Johan Christensen træder i øvrigt også ud af uddannelsesudvalget, som senere vil blive suppleret med yderligere friviligge ressourcer.

DBU Jyllands Samfundsudvalg – der indtager en stadig vigtigere rolle i fodboldens udvikling og bl.a. varetager implementeringen af kommunestrategien i Jylland – har også fået ny mand for bordenden. Det drejer sig om Claus Warming, der bl.a. i forvejen har sæde i Region 3’s bestyrelse.

Fortsætter på posten

Der er dog også en række personer, som fortsætter i deres virke som formænd.

Johanne Berg tager yderligere et år som formand for Børneudvalget, Kristian Nørgaard Thomsen fortsætter på posten som formand for Disciplinærudvalget, Morten Rask Thomsen fortsætter som formand for Dommerudvalget og Michael Koch fortsætter som ansvarlig for fair Play-området.

Lene Bengtsson – der sidste år kom ind som helt nyt ansigt i DBU Jyllands organisation – er klar til yderligere et år på posten som formand for Seniorudvalget, mens Henrik Sloth tager endnu en tørn som formand for futsal/indefodboldgruppen.

I alt 250 frivillige, ulønnede ledere udgør til sammen DBU Jyllands mange forskellige udvalg og arbejdsgrupper - centralt såvel som regionalt. Hertil kommer de administrative medarbejdere, som fungerer som faglige konsulenter og sekretærer (er ikke nævnt i nedenstående oversigt).

Her er de nye centrale udvalg og grupper:

Bestyrelsen:

Bent Clausen (formand)
Ole Ladefoged (næstformand)
Hans Mogensen (økonomiansvarlig)
Jens Christian Hansen
Johanne Louise Møller Berg
Bent Villumsen (ny)
Kristian Nørgaard Thomsen
Lars Olesen
Peter Tornbo

Forretningsudvalget:

Bent Clausen (formand)
Hans Mogensen
Ole Ladefoged

Appeludvalget:

Eigil Pedersen
Kent Falkenvig (formand)
Tommy Olesen

Disciplinærudvalget:

Christian Fynsk
Jens Christensen
Kristian Nørgaard Thomsen (formand)

Børneudvalget:

Bent Villumsen
Claus Behrndt
Johnny Krogh Hansen (ny)
Johanne Louise Møller Berg (formand)
Kim Glad Andersen

Ungdomsudvalget:

Anne Andersen
Jens Jørgen Møller Nielsen
Jørgen Rasmussen
Jørgen Staun
Kenneth Nielsen
Lars Olesen (formand)

Seniorudvalget:

Danni Kjær Jensen
Jacob Drachmann Haag
Jens Christian Hansen
Lene Bengtsson (formand)
Morten Madsen
Ole Ladefoged
Poul A. Overgaard

Seniorgruppe – Herrer

Danni Kjær Jensen (formand)
Dergham Abdul Rahman
Evald Lange Rise
Pauli Vendelbo
Peder B. Pedersen

Seniorgruppe - Kvinder

Gitte Sørensen
Hans-Martin Lauesen
Jacob Drachmann Haag (formand)
Rehni Lund Larsen
(Ledig plads – medlem fra region 2)

Seniorgruppe - Udvikling:

Anna Larsen
Asger Jørgensen
Mai-Britt Hultén
Morten Madsen (formand)

Seniorgruppe - 32+:

Jørgen Snog
Ole Friis
Poul A. Overgaard (formand)
Vagn Jensen
(Ledig plads – medlem fra region 1)

Fair-Play udvalget:

Jesper Støvring
Kristian Nørgaard Thomsen
Michael Koch (formand)
Rikke Østergård
Toni B. Lynge

Uddannelsesudvalget:

Bent Villumsen
Brian Holst Pedersen
Jacob Tind
Peter Tornbo
Søren Ernst Lüdeking (formand)

Dommerudvalget:

Benny Nymark Andersen
Dan Weller
Hans Mogensen
Henrik Nystrup Kragh
Morten Rask Thomsen (formand)
Rasmus Foged
Simon Schøler
Steen Karlsen
Allan Falch

Samfundsudvalget:


Henrik Sloth
Rasmus Johansen
Theresa Blegvad
Jens Christian Hansen
Claus Warming (formand)

HR-gruppen:

Peter Tornbo (formand)
Teddy Pedersen
Theresa Blegvad

Herudover er tilknyttet to ad hoc medlemmer:

Johnny Krogh Hansen
Lene Bengtsson

Elitekontakt-gruppen:

Kent Falkenvig (formand)
Lars Olesen
(endelig sammensætning andnu ikke på plads) 

Hædersbevisnings-gruppen:

Hans Mogensen (formand)
Lars W. Knudsen
Preben Rechnagel

Futsal/indefodbold-gruppen:

Henrik Sloth (formand)
Jørgen Rasmussen
Kenneth Nielsen
Knud Erik Kristensen
Morten Wind Lübker
Ole Ladefoged
Thomas Bay

Regionsformands-gruppen:

Jens Christian Hansen
Johanne Louise Møller Berg
Kristian Nørgaard Thomsen
Bent Villumsen
(endnu ikke udpeget en formand)

Image-gruppen:

Peter Tornbo (formand)
Bent Clausen
Morten Rask Thomsen

Netværksgruppe for Superliga-amatørformænd:

Formand: Kent Falkenvig (formand)
Bent Clausen

Tekst: Mads D. Larsen & foto: Marie Lauridsen




Log ind