MENU

Her er de mest stillede spørgsmål

Hvornår må en spiller skifte klub? Må en spiller, der har fået rødt kort i en turneringskamp, spille DBU-pokalkamp ugen efter? De spørgsmål hører til de mest stillede til DBU Jylland Turneringer i øjeblikket. Se flere og få svarene her.



DBU Jyllands turneringsafdeling bliver for tiden kontaktet af en del klubber, der har spørgsmål om spilleres klubskifte midt i sæsonen. Andre hyppigt stillede spørgsmål til afdelingen går for eksempel på, hvilke spillere der må spille DBU-pokalkampe, og hvornår en Serie 3-spiller må spille på klubbens Serie 5-hold.

For at gøre det lettere for klubber at finde svar på de typiske spørgsmål, har vi samlet en liste over de mest stillede. Se om dit spørgsmål bliver besvaret nedenfor.

Vi opdaterer løbende listen – du kan følge med her

Mest stillede spørgsmål

1. En spiller har spillet turneringskamp(e) for en klub, men ønsker nu at skifte til en anden klub. Må han det?
Svar:
Som udgangspunkt må han først spille for en ny klub efter 30. juni, men der kan søges om dispensation for klubskiftereglerne.
En ansøgning skal indsendes pr. mail til info@dbujylland.dk og vil blive behandlet af Disciplinærudvalget.


2. Hvornår må en spiller spille for 2 klubber?
Svar:
Der er flere muligheder - læs nærmere i § 13 i Turneringsreglementet.

3. Vi har meldt os til DBU Pokalen. Hvilke spillere må spille disse pokalkampe?
Svar:
DBU Pokalkampe kampe for klubbens 1. hold, så kampene skal betragtes som turneringskampe for klubbens 1. hold.

4. Skal vi gå direkte til straffespark, hvis en DBU pokalkamp er uafgjort efter ordinær spilletid?
Svar:
Nej, der skal spilles forlænget spilletid på 2 x 15 minutter. Er kampen fortsat uafgjort efter den forlængede spilletid, sparkes straffespark efter gældende regler.


5. En af vore spillere fik det røde kort i weekendens turneringskamp. Må han spille DBU-pokalkamp tirsdag?
Svar:
Ja. Det må han. En spiller skal udstå en karantæne i den turnering, karantænen er tildelt. Læs mere her.


6. Hvordan ændrer/flytter vi en kamp?
Svar:
Der er forskellige svar afhængigt af, hvor lang tid der er til kampens afvikling - læs nærmere her.

7. Hvornår må vi bruge en af spillerne fra Serie 3 spiller på Serie 5-holdet?
Svar:
For at en spiller kan rykke ned ad (fra et højere rangerende hold til et lavere rangerende hold), skal Serie 3 hold spille en kamp i mellemtiden eller samme spilledag, hvor spilleren IKKE er med, før spilleren kan spille for Serie 5. En almindelig uge indeholder 5 spilledage - mandag, tirsdag, onsdag og torsdag er 4 forskellige spilledage, mens fredag, lørdag og søndag er én og samme spilledag - læs om undtagelser i § 19.1.


8. Må en spiller spille på Serie 5 fredag og på Serie 3 søndag?
Svar:
Nej, fordi fredag og lørdag er samme spilledag.
Ellers må en spiller altid rykke op ad - det skal blot ske til en ny spilledag.


9. Vores modstander meldte afbud til kampen på vores bane. Kan vi kræve returkampen spillet hos os?
Svar:
Ja. Hvis I senest 8 dage efter 1. kamp, sender en mail herom til den anden klub og info@dbujyllan.dk - læs § 24.1.

Kontakt os

Fik du ikke svar på dit spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte DBU Jylland Turneringer på telefon 8939 9979 eller mail info@dbujylland.dk.

Log ind