MENU

Disse hold kan blive pokalmestre

DBU Jyllands Pokalturnering er gået ind i sin helt afgørende fase. Der skal findes vindere i 11 ungdomsrækker. Her kan du finde en komplet oversigt over samtlige hold, der er klar til kvartfinaler og semifinaler.


Kampen om de 11 ungdomstitler i DBU Jyllands Pokalturnering 2015/2016 er på vej ind i sin helt afgørende fase.I mange af rækkerne er holdene nået frem til semifinalerne, og de første finaler spilles om ca. fire uger.

Sådan ser status ud i samtlige 11 ungdomsrækker under turneringen:

U13 Piger - semifinaler:    
Erritsø GIF FC Horsens   
Aalborg KFUM FC THY Piger  
Finalen spilles 25/5.    
     
U14 Piger - semifinaler:    
Eastside Viborg/BT-SVIF Varde IF  
FC THY Piger AaB  
Finalen spilles 26/5    
     
U15 Piger - semifinaler:    
Fortuna Hjørring FC THY Piger       3-4 
Varde IF IF Lyseng 1-5
Finalen spilles 24/5    
FC THY Piger IF Lyseng  

   
U17 Piger - semifinaler:    
Fortuna Hjørring el. AaB IF Lyseng  
Team Viborg Varde IF  
Finalen spilles 25/5    

   
U19 Piger - semifinaler:    
Fortuna Randers Fortuna Hjørring 2-5
Ringkøbing IF Aalborg KFUM  
Finalen spilles 25/5    
     
U13 Drenge - semifinaler:       
AC Horsens AaB  
Esbjerg fB FK Viborg  
Finalen spilles 25/5    
     
U14 Drenge - kvartfinaler:    
Løgum IF Esbjerg fB  
Hedensted IF FC Skanderborg   
Randers Freja Herning Fremad  
AaB Silkeborg IF  
Finalen spilles 2/6    
     
U15 Drenge - kvartfinaler:    
AC Horsens FK Viborg  
Varde IF Silkeborg IF  
AaB Randers Freja  
AGF Vejle Boldklub  
Finalen spilles 31/5    
     
U16 Drenge - semifinaler:    
Lyseng/AGF Jetsmark IF  
Vejle Boldklub Herning Fremad  
Finalen spilles 25/5    
     
U17 Drenge - semifinaler:    
FK Viborg Vejle Boldklub  
FC Midtjylland Silkeborg IF  
Finalen spilles 25/5    
     
U19 Drenge - semifinaler:    
AC Horsens Randers Freja  
Esbjerg fB Silkeborg IF  
Finalen spilles 24/5    

Læs også:

Alle praktiske informationer om DBU Jyllands Pokalturnering


Log ind