DBU Jyllands Rejselegat

Legatet omfatter et diplom og en rejse for modtageren med ægtefælle/samlever til en international fodboldbegivenhed. Indstillinger modtages senest 1. oktober.

 

 

Målgruppe
Personer der har arbejdet for jysk og dansk fodbold i flere end 30 år.

Hvem indstiller?
Regionerne/klubberne.

Indstilling
Indstillinger skal være DBU Jylland i hænde senest den 1. oktober. Udfyld formularen her.

DBU Jyllands bestyrelse udpeger herefter legatmodtageren.

Overrækkelse 
Overrækkelsen sker på DBU Jyllands Delegeretmøde i januar.

Tidligere modtagere

2018 Christian Olsen, Holtet IF
2017 Jens Jørgen Nielsen, Lem Boldklub
2016 Mette Lykke Jensen, Fjerritslev IF
2015 Axel Petersen, Svenstrup-Godthåb IF
2014 Gerner Elholm Jensen, Kvissel/Ravnshøj IF
2013 Peder Pedersen, Mammen IF
2012 Peter Glock, Nord-Als Boldklub
2011 Leif Nielsen, Samsø Ungdoms og Idrætsforening
2010 Peter V. Rasmussen, HOG Hinnerup
2009 Jens Svendsen, IF Fremad Nørhalne
2008 Carl Christian Grejsen, Bramming B
2007 Orla H. Jensen, BNS
2006 Robert Torntoft, Vejle B
2005 Karl Erik Pedersen, Harken UGF
2004 Karl Nielsen, Spentrup IF
2003 Erik Wagner, Sulsted IF
2002 Eigil Christensen, Hadsund B
2001 Sven Tarp, B1950
2000 Sven Erik Vestergård, Tulstrup/Faurholt IK
1999 Tage Karup, Randers KFUM
1998 Bendt Uldahl, Nr. Sundby B
1997 Verner Schlæger, AIA/Tranbjerg
1996 Henry Meyer, Sydmors IF
1995 Ejvind Poulsen, AaB
1994 Peter Pedersen, Haderslev FK
1993 Ansgar Nybo, Herning KFUM
1992 Jens Olsen, Asaa B
1991 Karl Knudsen, Hejnsvig IF
1990 Magnus G. Nielsen, Bramming B
1989 H.P. Hammer, Hanstholm IF
1988 Karl Birkelund, Vorbasse B
1987 Reinholdt Sørensen, Spjald IF
1986 P.B. Jensen, Rov IF 76
1985 Poul Jensen, Aalborg Freja
1984 Thorkild Hansen, Fredericia fF
1983 A.P. Lauridsen, Koldby/Hørdum IF
1982 Ejler Jensen, Horsens B
1981  Peter Pedersen, Bangsbo IF
1980 Jens Leding Jensen, Outrup B
1979 Aage Østergaard, Tulstrup/Faurholt IK
1978 Svend Nielsen, Ringkøbing IF
1977 Karl Mikkelsen, Nykøbing M. IF
1976 Bendi Sørensen, Stenvad B
1975 Kai Nielsen, Skanderborg B
1974 Aksel Reimers, Auning IF
1973 Andreas Christensen, Randers
1972 Otto Jensen, Strandby